جشن ها و اعیاد در تربت جام

جشن ها و اعیاد در تربت جام

منطقه تربت جام با تعدد اقوام و زبان ها و مذاهب مختلف و متنوع به عنوان سرزمینی که مردمش واقعا با هم در سازگاری نیکویی به سر می برند معروف است. شهر شهر وحدت است وحدت اقوام و طوایف و مذاهب و تفاوت ها.

 در زمینه جشن ها و اعیاد اشتراکات و تفاوت هایی بین آنها وجود دارد با توجه به این که جامعه تربت جام یک جامعه سنتی و مذهبی است لذا جشن ها و اعیاد مذهبی در آن بیشتر نمود پیدا کرده است. بیشترین جمعیت این شهرستان را مسلمانان اهل سنت تشکیل می دهند و دو جشن مذهبی مسلمین یعنی عید قربان و عید فطر در این شهرستان اهمیت خاصی دارد و در زمان خود کاملا چهره ی این شهر را متاثر می کند. جشن دیگری که در بین اهل سنت این شهرستان جنبه دینی دارد دوازدهم ربیع الاول است که مصادف با تولد پیامبر اسلام (ص) به روایت اکثریت کتب اهل سنت است.

اهل تشیع این شهر نیز اگر چه اعیاد قربان و فطر را که سراسر جهان اسلام جشن می گیرند گرامی می دارند اما چندان در بین ایشان رونقی ندارد بلکه جشن غدیر و یا تولد ائمه دوازده گانه و خصوصا جشن ملی نوروز را بیشتر اهمیت می دهند. با توجه به این که جشن های مذهبی مخصوص شیعه از طرف حکومت نیز تشویق می شود و تبلیغات وسیعی در رسانه های جمعی و اطلاعیه های بسیاری در اداره جات و اماکن عمومی یاریگر این مراسم ها هستند.

مهم ترین اعیاد و جشن ها

عید فطر: در این عید که شیرینی پس از یک ماه روزه گرفتن می باشد آن هم روزه ای که با خواندن شبانه بیست رکعت نماز تراویح پس از نماز عشاء هر شب همراه است و پس از ماهی با خدا سر کردن و طاعت و عبادت، اول شوال ماه های هجری قمری را جشن میگیرند. بنا بر روایت ماه را که دیدید(اول ماه نو) روزه را به اتمام رسانید. در دو روز عید فطر روزه گرفتن حرام است مانند سه روز عید قربان که روزه گرفتن را برای شادی و جشن حرام و خوردن و بازدید حرام دانسته اند. مردم پس از خواندن نماز عید در تربت جام و نواحی تابعه ی آن به دیدار اقوام و خویشان می روند و معمول و مرسوم است که خانه به خانه سر می زنند و از شیرینی جات و تنقلات و  اخیرا میوه جات بهره می گیرند. فرصتی است که مردم با یک مسئله ای که ریشه دینی دارد به دیدار هم بشتابند و عید را به یکدیگر تبریک گویند و از کدورت ها بکاهند و تعزیه ها را فیصله نمایند.

عید قربان: این عید که در دهمین روز ذیحجه ماه های هجری قمری است با قربانی کردن همراه است. حنفی ها( پیروان امام اعظم ابوحنیفه النعمان رضی الله عنه) نسبت به برادران سنی شافعی شان (پیروان امام محمد بن ادریس الشافعی) در ایران بیشتر به سنت قربانی پایبند هستند و معمولا قریب به اتفاق اهل سنت تربت جام به قربانی کردن یک گوسفند و یا بز و یا شریک شدن هفت نفر در قربانی کردن یک گاو این سنت دینی را انجام می دهند اهل تشیع ظاهرا فقط کسانی که به حج رفته اند این عمل را انجام می دهند. عید قربان نیز دید و بازدید دارد و از سنت های زیبای مردم پخش کردن بخشی از گوشت قربانی بین مستمندان است. می گویند یک سوم برای فقرا و یک سوم برای خویشان و یک سوم نیز برای خانواده و بدین ترتیب همه در این عید از گوشت قربانی بهره مند می شوند.

ادامه دارد...

/ 6 نظر / 47 بازدید
نیوبلاگفا

با سلام . از شما دعوت میکنم وبسایت جدید بلاگفا را ببینید . بر روی نام نیوبلاگفا در همین نظری که براتون ارسال کردم کلیک کنید تا وبسایت جدید بلاگفا را ببینید . با تشکر از شما مدیریت نیوبلاگفا

امید

سلام دوست عزیز اگر دوست داشتی لینک کنید خوشحال میشم

همشهری

اگر تمایل دارید بیشتر درباره اش بدانید و شناخت بیشتری نسبت به همشهریتان داشته باشید... http://hossein-bazri.blogfa.com

ایران گویا

سایت ایران گویا بیش از هزار و چهارصد سایت برتر ایرانی و پربیننده را دسته بندی کرده و جهت سهولت کار به کاربران ایرانی ارائه نموده است سایت های مختلف براساس موضوع رتبه بندی شده و در یک ستون قرار داده شده است و رتبه بندی سایت ها نیز براساس آمار بازدید جهانی هر سایت می باشد یعنی گلچینی از بهترین سایت ها http://irangooya.ir/ معرفی بیش از چهل سایت ارائه دهنده وبلاگ ، ارائه دهنده قالب وبلاگ ، دانلود...و آشپزی.... چهل سایت بازی ... چهل سایت سرگرمی ...چهل سایت موبایل ... چهل سایت ورزشی... یعنی باداشتن یک لینک ایران گویا هرآنچه که در اینترنت می خواهید نزد شماست

سلام مردم تربت جام ترک نژادهای فارس زبان شده هستند؟چه جالب چطوری فارس زبان شده اند؟ مرسی از اطلاع رسانیتان

به‌نگار

behnegara@yahoo.com پژوهشي در مورد كتابسوزان كتاب‌هاي ايران و مصر توسط آعراب خلاصه مقاله : براي حادثه كتابسوزان كتابهاي ايران و مصر توسط أعراب أسناد و قرائن معتبري از قرن دوم و سوم و پنجم و هفتم به بعد وجود دارد كه وقوع اين حادثه ننگين را إنكار‌ناپذير مي‌نمايد؛ از اين رو، بجاي إنكار أصل حادثه بايد روشن كنيم كه مسئول اين حادثه ننگين كساني‌هستند كه اين كار را برخلاف دستورات اسلام انجام دادند‏‏، نه خود دين اسلام كه ديني است علم‌گرا و عقلانيت محور و بنابراين نبايد دين اسلام و پيروان حقيقي آن را به‌خاطر اين حادثه ننگين محكوم و تقبيح كرد. كلمات كليدي: كتابسوزي - كتاب- كتابخانه- اسكندريه- ايران- مصر- طرح بحث : يكي از مسائلي كه بين پژوهش‌گران معاصر مورد بحث بوده است، مسأله كتابسوزان كتابخانه‌هاي موجود ايران و مصر در قرن أول هجرت توسط أعراب است، روشن شدن واقعيت أمر در اين مسأله از آن جهت أهميت دارد كه اين مسأله دستاويزي بوده و هست براي حمله به دين دانش‌گرا و عقلانيت‌گراي اسلام، از اين رو، بسياري از پژوهش‌گران دلسوز اسلام با تكيه به ضعف برخي أسناد تاريخي اين واقعه و به أنگيزه دفاع از اسلام، أصل واقعه را إنكار كرده‌ا